Вчера Петър Ценков стана първият българин, успял да финишира в „Евереста на оф-роуда“ - рали „Дакар“. При мотоциклетите пък трета титла в адската надпревара спечели Марк Кома, с което победите на КТМ в ралито на ралитата стават 10.

645 км пътна секция и 181 км по часовник изминаха пилотите в последния 13-ти етап на рали „Дакар“ от Кордоба до Буенос Айрес. Много дъжд се изсипа по време на състезанието, а калта направи етапа още по-сложен от очакваното.
Този път ще започнем с АТВ-тата, защото голямата новина е, че България вече има състезател, достигнал финала на рали „Дакар“. След изключително кошмарен 12-ти етап и непрекъснати 36 часа каране, Петър Ценков успя да превъзмогне умората и завърши 11-ти от 14 машини, оцелели след ситото на жестокото рали. В началото те бяха 30, но дори някои от големите имена в историята на „Дакар“ отпаднаха от надпреварата. Много проблеми имаше нашият екип през тези 13 етапа, но в крайна сметка се справи както с най-голямото предизвикателство – пустинята „Атакама“, така и с останалите премеждия в рали „Дакар“. В 11-тия етап Ценков надмина и най-смелите ни очаквания, класирайки се на 8-мо място – сред 10-те най-добри в света. В генералното класиране българският пилот е 12-ти, което е страхотно постижение за страната ни.

Победител при АТВ-тата тази година стана Алехандпро Патронели (Yamaha), следван от Себастиан Хелперн (Yamaha). Борбата за бронза на „Дакар“ обаче продължи с пълна сила и в 13-тия етап. Пилотът на Polaris Кристоф Деклерк стартира етапа с 3 минути преднина пред Лукаш Ласкавиец, но на финала състезателят на Yamaha пристигна първи – с цели 52 минути аванс.
Мотоциклети. С близо 16 минути преднина стартира етапа Марк Кома и трябваше да остане максимално концертриран, за да не ги изгуби. Лидерът във временното класиране от четвъртия етап насам трябваше само да държи Сирил Депре зад себе си, но в крайна сметка завърши етапа 5.ти. Въпреки това на финала Кома беше изгубил само минута и половина и приключи рали „Дакар“ с 15:04 минути аванс. Победител в етапа беше Франс Верхойфен (BMW), а само на 5 секунди от него остана Хелдер Родригеш (Yamaha). Депре беше четвърти, но това далеч не беше достатъчно да стане шампион през 2011.
Дори и в последния етап на рали „Дакар“ имаше изненади. На пръв поглед лесния маршрут се превърна в истински кошмар за Франциско Лопез. „Чалеко“ имаше преднина от цели 43 минути преди старта на 13-тия етап, но за нещастие счупи задния амортисьор на 159-тия км – на само 22 км от финала. Алейн Дюкло помогна на Лопез, влачейки го до Буенос Айрес, но близо 29-те минути закъснение не бяха достатъчни, за да запази третото си място. Така бронзът на рали „Дакар“ тази година отиде в ръцете на португалеца Хелдер Родригеш с Yamaha.
Един от другите фаворити Давид Кастьо (Sherco) пък отпадна от рали „Дакар“, заради проблем в скоростната кутия и не успя да завърши надпреварата втора поредна година.
|
05 Август 2011, 05.34 Андон Чулев, лидер във временното класиране на... |
|
30 Юли 2011, 10.01 Утре в САЩ започва един от най-интересните и екстремни... |
|
16 Юли 2011, 21.40 Днес в Румъния сe състоя пролога на поредната екстремна... |
|
14 Юли 2011, 16.54 Планираното на 22 – 23 юли 2011 в Асеновград състезание, кръг... |
|
13 Юли 2011, 08.02 Този уикенд (9-ти и 10-ти юли) се проведе шести кръг от... |
|
22 Юни 2011, 15.51 Гран при на Гърция – четвърти кръг от световния... |
|
18 Юни 2011, 08.34 Пети кръг от Световния Ендуро шампионат се провежда този... |
|
13 Юни 2011, 04.27 Андон Чулев (MG Racing) с КТМ 350 спечели първия старт за сезона... |
|
11 Юни 2011, 20.26 Андон Чулев (MG Racing) с КТМ 350 поведе в първия кръг от Ендуро... |
|
11 Юни 2011, 13.09 Супер-тест откри първия за сезона кръг от Националния... |